Logo Porodního domu U čápa
Porodní dům U čápa, o.p.s.
nestátní nezisková organizace založená ve formě obecně prospěšné společnosti, která
usiluje o návrat přirozených porodů do českého porodnictví
 

Kniha MOŽNOST VOLBY Z. Štromerové

Na našem knižním trhu se od devadesátých let minulého století setkáváme s tituly zabývajícími se fenoménem posledních let – porody doma. Převážně se však jedná o překlady zahraničních autorek, s publikacemi českých autorek se setkáváme spíš výjimečně. Jednou z oněch výjimek se v r. 2005 stala česká porodní asistentka Zuzana Štromerová, která napsala a vydala knihu MOŽNOST VOLBY určenou pro nastávající rodiče.

Přední strana obálky brožury
Ukažte myší do obrázku pro zvětšení

Na rozdíl od ostatních publikací tohoto typu, které jsou převážně kompilací různých článků, výňatků z různých knih a výroků jiných osob, je kniha Z. Štromerové dílem původním, autorským. Ve své knize zúročuje všechny svoje vědomosti z oblasti přirozeného porodu a především mnohaleté osobní zkušenosti při asistencích u porodů doma.

Kniha Možnost volby je určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco o přirozeném porodu, a také těm, kteří uvažují o porodu doma nebo se na něj připravují. Autorka v knize objasňuje principy přirozeného porodu, vysvětluje roli ženy a úlohu partnera při porodu a porovnává průběh porodu vedeného lékařem v nemocnici s porodem vedeným porodní asistentkou v domácnosti rodičky. Konkrétními, praktickými radami připravuje páry pro porod doma. Kniha je doplněna autentickými příběhy maminek, které porod doma v posledních letech absolvovaly (většinou právě se Z. Štromerovou).

Knihu Z. Štromerové však rozhodně nelze považovat za propagaci porodů doma, má pouze nastávajícím maminkám a tatínkům pomoci s přípravou pro porod doma, jestliže si domov pro porod svého dítěte vyberou.

Kniha má 183 stran, formát A5 a vydalo ji pražské nakladatelství ARGO s.r.o. v roce 2005.

*

Bohužel, kniha je téměř vyprodaná, zmizela z pultů většiny knihkupectví, což je nepříjemné především pro ženy a dívky, které by si knihu rády zakoupily a přečetly. Možná, že některé městské knihovny ji mají ve svém fondu. Určitě ji ještě má v nabídce knižní internetový obchod KOSMAS, kde si ji můžete objednat za 178 Kč (+ poštovné při zaslání poštou, 20 Kč při osobním odběru v pražských knihkupectvích KOSMAS v centru města, v Karlíně a na Smíchově).
My ji máme zachovanou v elektronické podobě (ve formátu PDF ), a nabízíme ji celou k přečtení zde.