Logo Porodního domu U čápa
Porodní dům U čápa, o.p.s.
nestátní nezisková organizace založená ve formě obecně prospěšné společnosti, která
usiluje o návrat přirozených porodů do českého porodnictví
 

Máte svou porodní asistentku?

Zdá se vám tahle otázka divná? Ale když se vás někdo zeptá, jestli máte svou kadeřnici nebo švadlenu či zubaře, to už tak divné není. Kdysi však bývalo zvykem, že tak jako se kadeřnice starala o účesy v rodině, švadlena šila rodině šaty a zubař se celé rodině staral o chrup, tak porodní asistentka pečovala v rodině o příchod dětí na svět. Bývala považována za moudrou, rozvážnou ženu, která pomáhala nastávajícím maminkám projít těhotenstvím, porodem i šestinedělím.

Jiná doba, jiné zvyky, řeknete si. Dnes je porodní asistentka vnímána jako „zdravotník pracující v nemocnici“, jako „sestřička na porodním sále“. Mnohé nastávající maminky při přípravě na porod pátrají především po dobrém gynekologovi či porodníkovi, který by to miminko dobře porodil. Takové a jiné myšlenky putují v hlavách mnohých nastávajících maminek. Úplně přitom zapomínají, že to miminko budou rodit ony samy, nikdo jiný to za ně neudělá! A vůbec je nenapadne, že na dobrém porodu mají samy lví podíl.

K čemu je vám dneska porodní asistentka?
Jak už bylo řečeno, v současné době porodní asistentku zná každý: pracuje v porodnici, přijímá maminky na porodní sál, zaznamená vše potřebné do dokumentace, pak chodí kontrolovat miminko i maminku během porodu, podává léky, které naordinuje pan doktor, v závěru mu pomáhá s tím, co potřebuje.

Jak se tento obrázek porodní asistentky, degradované na pouhou sestřičku a pomocnici pana doktora, podobá obrázku té moudré ženy z počátku minulého století? Ženy, která uměla rodícím ženám pomoci za každé situace, kerá je dokázala trpělivě a moudře provést porodem? Zmizely z naší země „tradiční“ porodní asistentky? Vymřely, byly zatraceny, nebo se jejich úloha přizpůsobila technokratické společnosti?

Ačkoli se ke konci minulého století zdálo, že tradičním porodním asistentkám odzvonilo, přece jen se jiskřička naděje zachránila a profese tradičních porodních asistentek se opět začíná probouzet. Začínají znovu rozvíjet svou profesi v plné šíři a k oblasti péče o maminky v porodnici přidávají péči mimo porodnici. Oživují tradiční umění a moudrost porodních asistentek. Setkávají se s nastávajícími maminkami během těhotenství, společně probírají otázky, na které hledají ženy odpovědi a na které není v poradně u lékaře čas. Pomáhají ženám při přípravě na porod, snaží se podpořit vše zdravé, co na těhotenství je, snaží se posílit důvěru žen ve vlastní schopnost porodit miminko. Vysvětlují jim vše kolem přirozeného porodu, objasňují záměr přírody tvořit, nikoli ničit nový život. Pokud si to rodící žena přeje, může k ní na začátku porodu porodní asistentka přijít domů. Rodící ženu vyšetří, zkontroluje miminko, zhodnotí celkovou situaci a pokud si to bude maminka přát, ve vhodnou chvíli doprovodí nastávající maminku do porodnice.

Některým ženám je během té přípravné části porodu doma tak dobře, že zvažují, zda vůbec někam jezdit. Jsou dokonce takové ženy, které mají vážný důvod do porodnice vůbec neodjet a už od počátku těhotenství se bedlivě připravují na porod doma. Velmi často je k tomuto rozhodnutí vede negativní zkušenost z předchozího porodu. Zkušenost buď natolik špatná, že jim všechno ostatní, než pobyt v porodnici, připadá jako menší zlo, jindy porod sice proběhl hladce, ale k absolutní spokojenosti chyběla rodina okolo a „teplo rodinného krbu“. Ale i těmto maminkám jsou ty novodobé „tradiční“ porodní asistentky schopny pomoci.

A pak přijde období po porodu. Za normálních okolností je v současné době zvykem, že maminky zůstávají v porodnici 3 až 5 dní. Pokud by měla žena návaznou péči porodní asistentky, která, jakmile by maminka přišla z porodnice domů, se přišla podívat jak na ni, tak na miminko, mohl by se pobyt v nemocnici zkrátit na pouhých několik hodin. Porodní asistentka poradí ženě jak má po porodu pečovat sama o sebe, poradí co dělat s miminkem a jak na to, aby bylo s kojením co nejméně trápení.

Jak tedy můžete skutečně využít soukromou porodní asistentku?
Porodní asistentka vám nabídne:
  • Individuální předporodní konzultace
  • Individuální přípravu žen (i párů) k porodu
  • Skupinovou přípravu žen (i párů) k porodu
  • Těhotenský tělocvik
  • Doprovod a asistenci během porodu (snížení stresu, kontrola stavu matky i dítěte)
  • Asistenci při porodu v domácím prostředí
  • Péči o ženu a dítě po porodu (ať již proběhl v porodnici nebo doma)
  • Konzultace, týkající se kojení, podporu kojení
  • Návštěvní službu po porodu
  • Poradenství ohledně antikoncepce
Jak ale takovou porodní asistentku najít?
Porodní asistentka, která by o vás pečovala u vás doma, rozhodně nepracuje v nemocnici. Je to porodní asistentka s vlastní registrací (OSVČ), která sice také dříve pracovala v nemocnici, ale cesty osudu ji zavedly k provozování soukromé praxe. Soukromé porodní asistentky pracují na území celé České republiky (i když zatím v nevelkém počtu).

Hledáte-li soukromou porodní asistentku, pak je dobré využít internetu. Doporučení najdete na stránkách

Hnutí za aktivní mateřství (www.iham.cz)
Česká konfederace porodních asistentek (www.ckpa.cz)
Unie porodních asistentek (www.unipa.cz)
Rodina (www.rodina.cz)

V posledních letech vznikla poradenská centra porodních asistentek, především v Praze:

Porodní dům U čápa v Kunraticích – 602 958 396 (www.pdcap.cz)
Alfa-asistentky na Smíchově – 736 504 915 (www.alfa-asistentky.cz)

Některé privátní porodní asistentky mají i své vlastní webové stránky (www.happy-family.cz, www.alfa-asistentky.cz, www.sendme.cz/mimco) a jistě i další. A pak je dobré ptát se kamarádek a známých. Není nad osobní doporučení!

Kdy začít porodní asistentku hledat?
Protože cesta za Vaší porodní asistentkou může být dlouhá, je dobré začít ji hledat hned, jak se ve svém těhotenství rozkoukáte. Zatímco ji budete hledat, sepisujte si všechny možné otázky, které vás na cestě těhotenstvím napadnou. A až ji pak najdete, prostě ji těmi otázkami, obrazně řečeno, zasypte. Z vašich otázek a jejích odpovědí nejlépe zjistíte, co všechno pro vás může udělat a jak vám může pomoci.

A tak, až se vás někdo, třeba při příštím těhotenství, zeptá, zda máte svou porodní asistentku, neťukejte si na čelo. Třeba vám ta vaše porodní asistentka pomůže, aby zážitky z porodu patřily mezi ty hezké, vzácné a obohacující chvíle vašeho života.

Zuzana Štromerová, BSc., Porodní dům U čápa, Praha